• به دلیل اختلال و نوسانات بازار قبل از خرید حتما تماس بگیرید: 02165276011 , 09122301800

نگهداری عروس هلندی

عروس هلندی

نگهداری عروس هلندی

نگهداری عروس هلندی 500 300 الی پت | دارو , غذا و لوازم پرندگان

معرفی و نگهداری عروس هلندی

درود بیکران به همراهان همیشگی الی پت و دوست داران حیوانات. امروز با شما هستیم تا نوعی طوطی محبوب را به شما معرفی کنیم. پس اگر مایلید بیشتر راجب عروس هلندی و نگهداری این پرنده بدانید با ما همراه باشید.

معرفی عروس هلندی

عروس هلندی (نام علمی: Nymphicus hollandicus) از خانوادهٔ طوطی‌های کاکل‌دار و کوچکترین عضو این خانواده از نظر جثه در استرالیا می‌باشد. این پرندگان به عنوان حیوانات خانگی محبوبیت زیادی در سطح جهانی دارند و تکثیر آن‌ها نیز به نسبت آسان می‌باشد. این پرندگان پس از مرغ عشق محبوب‌ترین پرندگان زینتی محسوب می‌شوند. این پرندگان سرعت تولیدمثل بالایی در طبیعت دارند و در اسارت نیز امکان جفت یابی و تکثیر آنان امکان پذیر است که همین موضوع باعث شده است قسمت نسبتا پایینی داشته باشند. در این مقاله به نکاتی که هنگام نگهداری از عروس هلندی باید به آن‌ها توجه داشت، اشاره کرده‌ایم.

عروس هلندی

 بیشتر راجب عروس هلندی بدانید

برای این که بتوانید از عروس هلندی در لذت ببرید نیاز به دانش خاصی ندارد و شما بدون تجربه ی قبلی میتوانید از این پرنده زیبا در خانه و یا محل کار لذت ببرید.

سایز و عمر عروس هلندی

جوجه عروس ها حددا ۲۳ سانت و شاید کمتر میباشند. اما سایز حداکثر عروس هلندی بالغ به ۳۰ سانت نیز میرسد. وطول عمر این پرده تا ۱۵ سال میباشد. در مواردی که امکانات زندگی مناسبی داشته باشند، این مقدار بیشتر نیز می‌تواند باشد.

رفتار و خلق و خو

عروی بسیار اجتماعی بوده و از برخوردو تعامل با انسان ها لذت میبرد. این پرنده هوش مناسبی دارد و در حد یادگیری دستور های ساده نیز میباشد. عروس هلندی اصلات استرالیایی دارد.

محل زندگی و خانه عروس هلندی

 • عروس هلندی را می‌توان تنها یا در تعداد بالا نگهداری کرد
 • قفس آن‌ها باید حداقل دوبرابر طول آن‌ها (در حالی که بال‌های خود را باز نگه داشته باشند) باشد. حداقل اندازه پیشنهادی ۴۵ در ۵۵ در ۴۵ است. در صورتی که تمایل به نگهداری بیش از یک عروس هلندی را دارید، این مقدار افزایش پیدا می‌کند.
 • سعی کنید قفس عروس هلندی را در نزدیکی خانواده، اتاق نشیمن یا اتاق خواب قرار دهید.
 • پرندگان نسبت به بوهای شدید، دود و … حساس هستند. بنابراین قفس آنان را به دور از آشپزخانه قرار دهید.
 • نشیمنگاه پرنده را در بالای ظروف غذا قرار ندهید تا از آلوده شدن غذاها جلوگیری کنید.
 • کف قفس را می‌توانید با کاغذ یا چوب ذرت و صنوبر بپوشانید. به صورت هفتگی پوشش کف قفس را تمیز کرده و هر ماه به طور کامل پوشش کف را عوض کنید.

تشخیص جنسیت عروس هلندی

پرنده نر

در اکثر مواقع گونه (لپ) پرنده نر پررنگتر از جنس ماده است که این علامت 100 درصد نیست چون اگر تغذیه پرنده ماده خوب باشد می تواند رنگ آن پر رنگ باشد. .در اکثر پرنده های جنس نر تاج بلند تر و رو به جلو می باشد 70 در صد پرنده نر این علامت را دارند. دم پرنده نر صاف و بدون علامت است. 90 درصد پرنده نر این گونه هستند. صورت پرنده نر زرد پرنگ است.

پرنده ماده

پرنده ماده بر عکس پرنده نر است.
لازم به ذکر است که این موارد بیشتر در مورد نژاد خاکستری و یا معمولی است و تعیین جنسیت در نژاد آلبینو، لیتیون و صورت سفید صدق نمی کند. بهترین روش برای تعیین جنسیت انجام تست ژنتیک است که در حال حاضر در ایران نیز انجام می شود.

تشخیص جنسیت عروس هلندی

تشخیص جنسیت عروس هلندی

تغذیه عروس هلندی

اگر پرندتان خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد یک فرمول یک در یک که حاصل تلاش من و همسرم است به شما معرفی می کنم بخوانید و به جان ما دعا کنید.

اول از همه یک تخم مرغ بپزید و زرده آن را جدا کنید آن را له کنید و کمی آب جوش اضافه کنید چند تا بیسکویت مادر و اگر مغزنان باگت دارید یک مقدار به مایعتان اضافه کنید اگر ندارید می توانید از نان سوخاری استفاده کنید و در آخر کمی آرد نخودچی بریزد و تمام مخلوط را در بک میکسر (مخلوط کن) بریزید و بگذارید مواد با هم خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.

 • عروس هلندی را می‌توان با دامنه وسیعی از مواد غذایی مختلف تغذیه کرد مانند: دانه پرنده، پلت ، سبزیجات، میوه و …
 • دانه‌ و پلت باید جز اصلی رژیم غذایی پرنده باشند (پلت در نسبت بالاتر و دانه کمتر). ظرف غذای آن‌ها را روزانه به طور مرتب چک کرده و مواد غذایی در حال فساد را از قفس خارج کنید.
 • سعی کنید هر از گاهی سبزیجات تیره و برگی را در رژیم غذایی عروس هلندی استفاده کنید.
 • یکبار در هفته میوه‌هایی مانند سیب یا موز را در اختیار او قرار دهید.
 • آب کافی و تمیز همیشه باید در قفس وجود داشته باشد.

پیرایش و تعامل با این پرنده

عروس هلندی پرنده‌ای است که عاشق بازی کردن و تعامل با صاحب خود است. همچنین آنان می‌توانند به وسیله اسباب بازی‌های مناسب، خود را در قفس سرگرم کنند. روزانه حداقل یک ساعت از وقت خود را صرف حرف زدن و یا بازی کردن با پرنده کنیدو قطعا این حرکت در شادابی پرنده تاثیر بسیاری دارد.

عروس هلندی به شدت دوست دارد که از قفس خارج شود. زمان هایی در خانه پرنده را رها کنید و از قفس خارج کنید. یک نشیمنگاه چوبی T شکل برایش بسازید تا بتواند روی ان بشیند و از فضای خانه لذت ببرد

حمام عروس هلندی

دو و یا سه بار در هفته عروس هلندی را به ابتنی و یا حمام ببرید. برای استحمام او ظرف کم عمقی که با آب گرم پر شده است را در قفس قرار دهید یا به آرامی به وسیله اسپری تمیز آب گرم به پرهای او بپاشید (این کار باید در نهایت ملایمت و مهربانی انجام شود).

حفظ سلامتی

هنگامی که عروس هلندی وارد خانه جدید خود می‌شود، باید قبل از تعامل با او، زمان کافی در اختیار پرنده قرار داد تا به محیط جدید عادت کند. در صورتی که علائم استرس یا بیماری را در پرنده مشاهده کردید، بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید.

پیرایش و تعامل عروس هلندی

پیرایش و تعامل عروس هلندی

بعضی از علائم:

 1. نشستن در کف قفس به طور دائم
 2. کاهش اشتها
 3. از دست دادن وزن
 4. کاهش فعالیت
 5. پف کردن پرها برای مدت زمان طولانی
 6. ترشح از بینی یا دهان
 7. عطسه

مراقبت از عروس هلندی

اگه پرندتان دست آموز است و آزادانه داخل خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) می ترسند و ممکن است که با سر در دیوار یا پنجره بروند. عروس هلندی ها مثل طوطی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی قفسشان را نزدیک پنجره باز نگذارید که باد مستقیم، به آن بخورد.

دمای متعادل برای این نوع پرنده 18 تا 22 درجه سانتی گراد است. اگر خدای نکرده مریض یا زخمی شدند خیلی زود پیش یک دامپزشک بروید.

چند نکته برای امنیت پرنده

 1. با احتیاط پرنده را در دست بگیرید و به یاد داشته باشید که آن‌ها ممکن است گاز بگیرند یا از ناخن‌های خود استفاده کنند (به خصوص هنگامی که استرس دارند).
 2. روی رفتار کودکان هنگامی که در نزدیکی حیوان هستند، نظارت داشته باشید.
 3. قبل و بعد از تماس با پرنده دست‌های خود را بشویید.

جفت گیری:

عروس هلندی ها معمولا خیلی سخت جفت می خورند شما ممکن است که یک جفت عروس هلندی نر و ماده داشته باشید که هیچ وقت جفت گیری نکنند ولی اگر جفت بخورند پدر و مادر خیلی خوبی می شوند و از جوجه هایشان بخوبی نگهداری می کنند.

معمولا 3 تا 4 تخم می گذارند ولی ممکن است که 1 یا 2 تاشون پوچ باشد یا اینکه خود جوجه پس از تولد بمیرد. فاصله گذاشتن تخم ها چند روز است و بعد از گذاشتن آخرین تخم ماده دائما روی تخم ها می خوابد و نر هم به آن دانه می دهد.

نر و ماده هر دو با هم و به کمک هم جوجه ها را بزرگ می کنند. وقتی که جوجه ها بزرگ شدند و به دانه خوردن افتادن آن ها را از پدر و مادر جدا کنید و در یک قفس دیگر بگذارید.

خب این مطلب هم به پایان رسید و امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید و براتون لذت بخش باشه. چنان چه سوالاتی دارید که بی پاسخ هستش در قسمتت دیدگاه👇👇 ثبت کنید تا در سریع ترین زمان به سوال شما پاسخ داده شود. و اگر تجربه این در زمینه ی نگهداری عروس هلندی داریپ با ما و دیگر کاربران در اشتراک بگزارید تا دیگران هم استفاده کنند

امتیازی این مقاله
تاریخ نوشته
نوشته ی:
همه چیز راجب نکهداری عروس هلندی
امتیاز نویسنده
51star1star1star1star1star

میترا ساران

حامی حیوانات. علاقه مند به دنیای حیوانات. درحال جمع آوری و ساخت منبع بزرگ اطلاعات حیوانات

نوشته شده توسط : میترا ساران
۱ دیدگاه