• به دلیل اختلال و نوسانات بازار قبل از خرید حتما تماس بگیرید: 02165276011 , 09122301800

آواز قناری

صدای قناری

آواز قناری

آواز قناری 500 300 الی پت | دارو , غذا و لوازم پرندگان

فایل های صدای قناری و اواز ها و فیلم های مربوط در اخر همین صفحه میباشد👇👇

صدای قناری و آموزش تعلیم آواز قناری

درود بیکران بر تمامی دوست داران قناری امشب میخواهم برای شما چند آواز متفاوت قناری رو بزارم و + اون کمی در مورد صدای قناری و تعلیم صدای قناری صحبت کنیم . امروز برای شما تعدادی آواز قناری تهیه کردم که امیدوارم به خوشتون بیاد.

آواز قناری

آواز قناری قناری ها در اولین سال تولد و با شنیدن آواز والدین خود یاد می گیرند. روش یادگیری قناریها بسیار شبیه به یادگیری زبان در کودکان است.

اکنون محققان موسسه ماکس پلانک آلمان در تحقیقاتی که نتایج آن را در تازه ترین شماره ژورنال انجمن رویال لندن منتشر کرده اند دریافتند درصورتی که قناریهای جوان در انزوا و به دور از والدین خود بزرگ شوند نسخه ای شخصی از آواز قناریها را نشان می دهند که شبیه به آواز استاندارد بوده اما فاقد بعضی از ساختارهای آواز گونه قناریها است.

این درحالی است که برخلاف انسان که اگر در کودکی در محیط زبان نباشد در بزرگسالی نمی تواند زبان را توسعه دهد این قناریها حتی در بزرگسالی و تحت تعالیم شریک زندگی خود نیز قادر خواهند بود اشتباهات آواز خود را اصلاح کنند.

این محققان به منظور دستیابی به این نتایج، گروهی از قناریهای نر را پرورش دادند که بدون حضور استاد آواز (والدین و یا شریک زندگی) بزرگ و به آوازخوانان بسیار بدصدایی تبدیل شدند.

سپس این قناریها تولید مثل کردند و زمانی که “پدر” شدند از فرزندان خود که 60 تا 70 روز از زندگی خود را پشت سر گذاشته بودند دور شدند.

تحلیل آکوستیکی آوازها نشان داد که جوجه های جوان اشتباهات آوازی پدران خود را یاد نگرفتند و به جای آن نسخه ای مشابه آوازی را توسعه دادند که متعلق به گونه قناریها است.

در این آزمایشات، دانشمندان دریافتند که قناریها به صورت ذاتی الگویی از آواز گونه خود را دارند و با آن متولد می شوند.

آواز قناری

آواز قناری

تعلیم صدا و آواز قناری

آواز شناسی تنها با تهیه پرنده آواز خوان و گوش دادن به صدای پرنده و یا با تهیه نوارهایی كه مخصوص این كار وجود دارد امكان پذیر است و نمی توان در چند جمله و یا با چند توصیه كوتاه آن را آموخت ,اما برای آموزش آواز موقوم به قناری می توان از جزوه ها و توصیه های اساتیداهل فن استفاده نمود و از آن سود جست .بخشی از نكات مورد توجه اساتید به شرح زیر می باشد

آموزش آواز و صدای قناری

برای آغاز كار ابتدا باید یك تا دو جوجه كه تازه شروع به خوردن تخم مرغ كرده اند تهیه نمود.سن جوجه ها در این زمان بین22 تا25 روز میباشدانها را به محیطی كوچك و خلوت و بدون سروصدا كه صدای هیچ پرنده دیگری شنیده نشود برده و توسط نوار كاست آموزش را آغاز كرده و یا اینكه آنها به یک قناری موقوم دیگركه به استاد معروف است سپرده شوند و سراسر سال را توسط استاد آموزش ببینند,اگراز نوار كاست استفاده میشود باید صدای پخش صوت بسیار كم باشد معمولا از پخش صوت های دولبه برای این كار استفاده می شود .

روزانه بین 2 الی 3 ساعت آموزش كافی است اما قبلا لازم است كه دور موتور پخش صوت را كمی پایین آورده تا سرعت خواندن مقداری كند تر از حالت معمولی شده باشد .اگرقناری موقوم در اختیار ندارید و قصد استفاده از پخش صوت را دارید حداقل به دو عدد نوار كاست نیاز خواهید داشت كه یكی بصورت ریزه خوانی و بزوار كپی شده باشد و نوار دیگر آواز اصلی پرنده را در خود جای داده باشد.

جوجه ها را میبایست حدودا تا 4 ماهگی با نوار ریزه خوانی و از 4 ماهگی به بعد با نوار اصلی آموزش داد . اساتید فن در همان 3یا4 ماه اول از روی ریزه خوانی جوجه ها پی میبرند كه آنها آواز موقوم را فرا میگیرند و یا برای این كار مناسب نیستند.همین نكته تفاوت بین حرفه ای ها و افراد آماتور را مشخص می كند بنا براین سعی كنید با مراجعه به این اساتید و استفاده از تجربیات آنها نسبت به پرورش موقوم اقدام نمایید تا نتیجه كاری را كه یكسال تمام وقت شما را خواهد گرفت به درستی ببینید.

بخاطر داشته باشید كه جوجه های شما ممكن است موقوم را بخوانند اما بدلیل زیر بودن صدایشان مورد پسند واقع نگردند پس سعی كنید جوجه های انتخاب شده با مشخصاتی كه مورد نظر موقوم بازان است تطبیق داشته باشند, به این روش آموزش روش چسبنده می گویند .روش آموزش دیگری نیز وجود دارد كه به روش چكیده معروف است.

منظوراز چكیده این است كه جوجه ها متعلق به پدری باشند كه موقوم می خواند وهمان پرنده خودعهده دار بزرگ كردن جوجه ها شده باشد و هنگامیكه جوجه ها تخم مرغ خور شد ند با پرنده نر به مكانی دیگر منتقل شوند و یا ماده را ازآن محل دور كرده باشند تا جوجه ها صدای جیك مادر را نشنوند .معمولا برای این كار از ماده هایی استفاده می كنند كه سروصدای زیادی ندارنداساتید اعتقاد دارند كه در روش چسبنده جوجه ها قبل از تولد یعنی حتی درون تخم هم نباید صدای قناری بیگانه ای راغیراز قناری موقوم بشنوند تا آواز دلنشین و مسحور كننده موقوم بوجود آید.

تعلیم آواز قناری

چگونگی آواز خواندن قناری

انسان به کمک تارهای صوتی خویش قادر به تکلم وآوازخواندن است . دستگاه صوتی پرندگان را زیرینکس می نامند . صفحات ارتعاشی زیرینکس در حالت ایجاد صوت شروع به نوسان می کنند . صرف نظر از برخی استثناء ، و تنها پرندگان نر قادر به آواز خواندن هستند (اما پرنده ماده در برخی اوقات در اوج مستی آواز مستی سر می دهد اما این آواز به رسائی و بلندی و طولانی بودن آواز پرنده نر نمی باشد ) . پخش وانتقال این زیگنال بیولوژیکی در تمام خانواده فینچ های اصیل (کاردوئلین) بسیار رایج است . قناری وحشی جزایر قناری نیز از این خصیصه برخوردار می باشد . تن اصلی و آواز اصولی هر پرنده در ذات حیوان بوده، اما جزئیات آن متغیر و متنوع است . لذا قناری قادر است با تعلیم کافی ومهیا ساختن شرایط مناسب به ((زبان خارجی))نیز آواز بخواند . برای این منظور جوجه های قناری را در هفته ها و ماههای اول در جوار پرندگان دیگر قرار می دهند . اما تن صدای قناری بر جای خود باقی خواهد ماند . خصوصا کارشناسان به خوبی قادر به تفکیک صدای آنها هستند .

تجزیه ی آواز قناری

 1. غلطان خالی
 2. غلطان
 3. صدای آب
 4. زنگ تو خالی
 5. صوت
 6. استفاده از صدای (( ح ))
 7. قام ناقوس
 8. زنگ غلطان
 9. زنگ

برای تعیین رتبه گامهای مختلف به ((معمولی)) و ((متوسط)) و ((خوب)) و ((خیلی خوب)) نیاز به تشخیص صحیح آن هستیم.دو مشخصه ی تعیین کننده کیفیت هستند:یکی ترکیب گامها ودومی حروف به کار گرفته شده در آنها وارتباط حروف با یکدیگر.

گامهای غلطان:

حروف تعیین کننده ی گامهای غلطان “”rمیباشد که برخی اوقاط شدیدوزمانی خفیف وهنگامی کاملا حذف به نظر می رسد . این حرف در میان حروف با صداپدیدار می شود . با استفاده از این حروف آوازی پیوسته همراه غلطان تن ها پدید آمده ولذا آن را ((گامهای غلطان)) مینامند.

غلطان خالی :

غلطان خالی معروف ترین گامهای پدید آمده در آواز قناری است .علامت مشخصه آن حرف “r”همراه با حروف صدادار “u”یا”O” که به صورتهای “rororo”یا”rururu”پدیدار می شود . حرف صدادار به کار گرفته شده نمایانگر کیفیت آواز است ولذا با شنیدن گامها میتوان مرغوبیت آنها را تمیز کرد. اگر گام”ru”در آواز به کار گرفته شود آن را کیفیت متوسط تلقی میکنند.استفاده از”ro” به منظور خوب است .

زنگ غلطان :

زنگ غلطان نیز گامی غلطان است . حرف “r”همواره ودر هر ارتباطی با حروف صدادار”i” پدیدار می شود . همراه صدای زنگ می توان هماهنگی آواز را تشخیص داد .

غلطان ک :

پائین ترین گام آواز قناری ((غلطان ک)) می باشد . با بکاگیری حرف “k” غلطانی بم صورت می پذیرد . استراحتی نیز بین تن های مختلف صورت نگرفته و آوازی پیوسته به گوش می رسد . علاوه بر “k”حرف “r” علامت مشخصه این گام است . با استفاده از حروف صدادار”a”وo”,”u”” تن های “Krr”یا”karr”با امتیاز معمولی و “korr”امتیاز خوب و “kurr”امتیاز خیلی خوب پدیدار می شوند .

گامهای آهسته:

گامهای آبی :

علامت مشخصه گامهای آبی حروف bl”,”b”,”l”” است . در ارتباط با حروف صدادار o”,”u””سیلاب های “blobloblo” یا “blublublu” پدیدار می شوند .مرغوبیت آهنگهای سیلابهای یاد شده در آواز قناری به ترتیب معمولی و خوب و خیلی خوب می باشند .

زنگ تو خالی:

زنگ تو خالی در ارتباط با حرف “l”شنیده می شود . در کاربرد حروف با صدا تغییری پدید نمی آید.”lololo”سیلابی خوب واستفاده از “lululu” به منزله خیلی خوب خواهد بود .

زنگ :

زنگ نیز همانند زنگ غلطان از حرف صدادار “i”متشکل شده است .در نتیجه ترکیب با حرف “l”سیلاب “lilili”پدید آمه که نمایانگر گام زنگ می باشد.

صدای قناری

صدای قناری

گامهای تند

سوت :

علامت مشخصه سوت حرف “d”است .در ارتباط با حروف صدادارi”,”o”,”u”” سیلاب “di”امتیاز معمولی و”dododo” امتیاز خوب و “dududu” امتیاز خیلی خوب نتیجه می شود .

گام توام با p(به آلمانی ها):

این گام توام با حرف “h” نمایان می شود . و همراه با حروف صدادار “a”به منزله معمولی وبا “o”به منزله خوب و همراه “u”به منزله خیلی خوب خواهد بود.(hahaha,hohoho,huhuhu)

گام ناقوس:

در گام ناقوس مرقوب باید حروف “gl”در ابتدای سیلاب و حرف “k”ویا “ck”در ابتدای سیلاب ظاهر شوند . این حروف همراه حروف صدادار “a”و”o”و”u” پدید می آیند . بنا بر این پرنده ای امتیاز مناسب را دریافت می کند که سیلابهائی نظیر “glack”و”glock” را به وضوح بیان نماید .

گامهای کسر امتیاز :

متاسفانه آواز قناریها تنها از گامهای مطبوع ودلنشین تشکیل نشده . بلکه قطعاتی نا مطلوب وحتی گوش خراش نیز میتوان باشد . در نظر نگرفتن این گامها اشتباه خواهد بود . برخی اعتقاد دارند که در مورد پرنده ای که در کسب گامهای امتیاز آور و موفقیت چشم گیری داشته باشد باید در صورت بروز گامهای غلط از آنها چشم پوشی کرد . اما این نظر نادرست است ودر جهت تکامل و بهبود آواز قناری نمی باشد .

بهترین نوع و ردیف اواز

اول نت لی لام هور يا نت پيس قور و بعد جام جام و لی لی لی لی و جام جام سنگين و فاصله دار ( که چاپ چاپ ميگويند ) و نت زنگی گيلاسی .
اگر اين نت ها را پشت سر هم و به هم چسبيده بخواند بهترين مدل می باشد و تا آنجا يک زنگی حساب می شود و آگر بخواهد اين مدل را ادامه بدهد می بايد اين نت ها را به نت های بالا بچسباند : لی لی لی لی و چاپ چاپ و زنگی گيلاسی که تا اينجا دو زنگی محسوب می شود و اگر باز بخواهد ادامه بدهد می بايد نت لی لی لی لی و چاپ چاپ و زنگی گيلاسی را بخواند که تا اينجا هم سه زنگی حساب می شود و اگر از اول اين مدل شروع به خواندن نکند اشتباه است و می گويند از وسط دهان خوانده است .

ارزیابی خوش آواز بودن قناری

 • صحیح خواندن
 • صدای صاف و زلال
 • بلندی صدا
 • ادامه دادن و تعداد زنگی بیشتر

 تعلیم آواز قناری به روش های مختلف انجام میشود. پرورش قناری کار بسیار ساده ای نیست ولی کار بسیار سختی هم نیست . این امر بنا به خود شما میباشد که چقد به پرنده ی خود عشق بورزید . پرورش این پرنده برای بسیاری از پرورش دهندگان حرفه ای یک تفریح و یا به قول خودشان عشق بازی میباشد. در ادامه باشما هستم و میخواهیم چند صدای قناری را برای شما بزاریم و امید وارم مورد استفاده قرار بگیره. صدا های گزاشته شده برخی برای تعلیم و برخی هم به صورت عادی گزاشته شده.

صدای قناری

صدای قناری تند خان

 

صدای قناری تیم برادو

 

صدای سه قناری مست

 

صدای عادی قناری مناسب برای تعلیم

 

صدای قناری مناسب تعلیم

 

صدای بسیار زیبای قناری مست

 

آواز بی نظیر مناسب تعلیم

 

صدای تندو فرز قناری مست

 

صدای چند قناری در سالن پرورش

 

صدای جوجه قناری

 

صدای قناری اروم مناسب تعلیم

 

تک قناری تازه دهن باز کرده

 

امیدوارم ک مطالب به کارتون اومده باشه میتوانید صداهای قناری را دانود کنید و در نظر داشته باشید که صدا هارا در گوشی پلی کنید و برای گزاشتن تعلیم اواز قناری از اسپیکر و بلاند گو های بزرگ استفاده نکنید و اندازه ی صدارا تا حد امکان اندازه ی صدای اصلی قناری بگزارید. . و در اخر تجربه ی خود را در این زمینه با مت در اشتراک بگزارید و با اگر سوالی دارید د ربخش نظرابت ب پرسید.

 

فیلم دو قناری در حال اواز

 

 

امتیازی این مقاله
تاریخ نوشته
نوشته ی:
انواع صدای قناری و تعلیم اواز قناری
امتیاز نویسنده
51star1star1star1star1star

میترا ساران

حامی حیوانات. علاقه مند به دنیای حیوانات. درحال جمع آوری و ساخت منبع بزرگ اطلاعات حیوانات

نوشته شده توسط : میترا ساران
۱ دیدگاه