• به دلیل اختلال و نوسانات بازار قبل از خرید حتما تماس بگیرید: 02165276011 , 09122301800

اندازه مناسب قفس پرندگان زینتی

سایز و اندازه قفس پرندگان

اندازه مناسب قفس پرندگان زینتی

اندازه مناسب قفس پرندگان زینتی 500 300 الی پت | دارو , غذا و لوازم پرندگان

اندازه قفس پرندگان زینتی

درورد بیکران بر همراهان همیشگی مجله اینترنتی الی امروز با شما هستیم تا مقاله ای راجب به اندازه قفس برای شما به اشتراک بگزاریم. یکی از مهم ترین نکات در زمان پرورش پرندگان مثل قناری و دیگر پرندگان زینتی قفس پرنده میباشد. و همیشه باید سایز و اندازه قفس پرنده مناسب بوده و همینطور بسیار نکات دیگر ک در صفحه های دیگه از سایت راجبش بحث مکنیم. پس حالا اگر نمیدانید چه سایز و یا اندازه ای از قفس برای پرنده شما مناسب است با ما همراه باشید.

اندازه قفس پرندگان

پرندگان در اندازه و گونه‌های مختلفی به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند و همه آنان به خانه‌ای امن و ایمن نیاز دارند. خیلی از افراد گمان می‌کنند به دلیل این که پرنده آنان کوچک است، قفسی با اندازه‌ای کوچک نیز برای او کفایت می‌کند. این تفکر اشتباه است. همه پرندگان نیاز به فضایی برای بازی، ورزش، جستجو و پرواز دارند، حتی کوچکترین گونه‌ها.

اندازه قفس و فاصله میله‌ها از یکدیگر

اندازه های داده شده به ترتیب برای عرض، طول و ارتفاع می‌باشند و برحسب سانتی‌متر هستند. چنان چه بعد از مطاله بازم هم اگر نمیدانید باید چه سایز قفس انتخاب کنید با مشاورین ما همراه باشید تا شمارا راهنمایی کنند. برای ارتباط با مشاورین وارد قسمت تماس با ما شوید.

اندازه قفس

اندازه قفس

اندازه قفس فنچ

قفس فنچ را در مکان اروم قرار دهید. جهت حفظ شادابی و عدم اضطراب فنچ ها قفس آنها را در مکان های آرام و ساکت و کم رفت و آمد منزل و یا محل کار قرار دهید. تاب یکی از بهترین وسایل بازی برای قفس فنچ ها می باشد. به عنوان یک قانون، فنچ ها آشیانه سازهایی با پشتکار و ماهر هستند. لانه های خیزرانی به خوبی لانه های تودرتو کاربرد دارند

سایز قفس فنچ: ۴۵ * ۷۵ * ۴۵ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر بین ۰.۶ تا ۱.۳.

سایز قفس فنچ

سایز قفس فنچ

اندازه قفس قناری

اندازه قفس قناری برای این که تک باشد یا این که قناری برای پرورش باشد متفاوت است. قفس مناسب برای زمانی است که قناری ها آماده جفت گیری و تولید مثل هستند. قناری ها را به صورت جفت جفت (یک نر و یک ماده) وارد این قفس ها می کنند. طول این نوع از قفس حدود ۴۵-۴۰ سانتی متر است.

سایز قفس قناری: ۴۵ * ۶۰ * ۴۵ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر بین ۰.۶ تا ۱.۳.

اندازه قفس مرغ عشق

قفس مرغ عشق در بین تجهیزات لازم برای نگهداری مرغ عشق اهمیت ویژه ای دارد. به علاوه محل قرار گیری قفس مرغ عشق در منزل مسکونی شما نیز حائز اهمیت است.

اکیداً به شما توصیه می کنم، پیش از ورود مرغ عشق به منزل، در خصوص تجهیرات لازم برای نگهداری مرغ عشق تصمیم گیری نمایید. پیش از این نیز ذکر شد که مرغ عشق هنگام ورود به مکان تازه دچار تنش می گردد، لذا خریداران و خوانندگان محترم بایستی از ایجاد تنش مضاعف در این پرنده دوست داشتنی ( با تغییر مکرر مکان قفس مرغ عشق )، اجتناب ورزند. یک قفس مرغ عشق علاوه بر اندازه مناسب، باید دارای تجهیزاتی چون میله‌های افقی و عمودی، ظروف غذا و آب مناسب، سه یا چهار نشیمنگاه در ارتفاعات متفاوت و نیز پوشش مناسب جهت پوشانیدن قفس مرغ عشق در مواقع ضروری بوده و لانه ی مناسبی جهت جفت گیری مرغ عشق داشته باشد.

سایز قفس مرغ عشق:  ۴۵ * ۴۵ * ۶۰ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر ۱.۳

اندازه قفس مرغ عشق

اندازه قفس مرغ عشق

سایز قفس عروس هلندی

به هنگام انتخاب قفس برای عروس هلندی خود دقت کنید که پرنده در اتاق خود قادر به گشودن کامل بال ها باشد بدون آنکه به کناره ها و دیواره های قفس برخورد کنند. دم پرنده نیز نباید با کف قفس و کاکلش نیز با بالای قفس تماس داشته باشد. حداقل اندازه مناسب برای قفس عروس هلندی باید ۴۵ در ۴۵ در ۵۰ سانتی متر باشد. اگر قصد دارید یک جفت عروس هلندی نگهداری کنید اندازه قفس باید حداقل ۶۰ در ۶۰ در ۱۰۰ سانتی متر باشد.

سایز قفس عروس هلندی: ۵۰ * ۵۰ * ۶۰ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر بین ۱.۳ تا ۱.۵ .

سایر قفس کبوتر الماسی: ۶۰ * ۶۰ * ۶۰ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر ۱.۳ یا کمتر.

کبوتر حلقه بر گردن: ۶۰ * ۹۰ * ۶۰ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر ۱.۳ .

کبوتر: ۶۰ * ۹۰ * ۶۰ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر ۱.۳ .

اندازه قفس طوطی سانان

طوطی سانان جزع پر طرفدار ترین پرنده ها هستند ک بسیاری از افراد ان را در خانه نگهداری میکنند. طوطی ها انواع مختلفی دارند که میتوان کاسکو و عروس هلندی را جزع طوطی سانان پرطرفدار نامید.

طوطی پرنده ای اغلب سبز رنگ از راسته طوطی سانان است که عموماً در نواحی گرم و رطوبتی زیست می کند. از ویژگی های ظاهری طوطی ها که مخصوص این راسته می باشد، می توان به نوک کج و قوی، قامتی راست و پاهای قوی پنجه دار اشاره کرد.

بیشتر طوطی ها در حفره هایی که در درختان و یا صخره ها وجود دارد، لانه سازی می کنند و تخم هایی به رنگ سفید می گذارند. معمولاً از مواد گیاهی مانند دانه، آجیل، غنچه ها و… تغذیه می کنند و گروه کوچکی از آنها حشرات و حیوانات کوچک را نیز می خورند. لوریکت ها بطور تخصصی از شهد گل ها تغذیه می کنند. طوطی ها همراه گروهی از کلاغ ها به عنوان باهوش ترین پرندگان محسوب می شوند. قدرت تقلید صدای انسان ها، آنها را به عنوان موجوداتی اهلی در آورده است.

سایز قفس طوطی سانان

سایز قفس طوطی عشق

این پرندگان از این‌که در قفس آن‌ها مکان‌هایی برای پنهان شدن وجود داشته باشد لذت می‌برند و اغلب از آن ها استفاده می‌کنند. توجه داشته باشید این پرنده ها اصلاً دوست ندارند که کسی (افراد، پرندگان و حیوانات خانگی دیگر) به حریم لانه‌ی آن‌ها تجاوز کند.

یکی از خصوصیت‌های طوطی‌عشق آن است که اگر آن‌ها یک نقص پوستی مانند: خال، لکه و یا زخم را روی پوست شما مشاهده کنند، هنگامی به نزدیکی آن‌ها می‌روید به سرعت به محل خال، لکه یا زخم می‌روند و ممکن است آن‌ را نوک بزنند. این نکته را به‌ یاد داشته باشید و اجازه ندهید که آن ها روی پوست شما نوک بزنند و آسیب برسانند.

سایز قفس کاسکو

برترین طوطی ها، لیاقت بهترین وسایل و تجهیزات را دارند و قفس کاسکو یکی از این اجزاء خیلی مهم است. پیشرفت های جدید در طراحی قفس ، باعث گردیده تا محیط قابل قبولی برای پرنده در داخل قفس ایجاد گردد. قفس کاسکو امروزه اغلب دارای پوشش های خوب که بعضاً از جنس فولاد ضد زنگ هستند ساخته می شوند. کف برخی از آن ها دارای نوارهای کاغذی است که باعث می‌شود کف قفس به راحتی تمیز گردد. برخی از این نوع قفس ها دارای پایه ی چرخ دار می باشند که این امر باعث سهولت جابجایی قفس کاسکو می گردد و نیز اغلب آن ها دارای سه یا تعداد بیشتری ظرف آب و غذا هستند.

اندازه قفس کاسکو: ۹۰ * ۶۰ * ۱۲۰ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر بین ۲ تا ۲.۵.

سایز قفس طوطی عشق:   ۶۰ * ۶۰ * ۶۰ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر ۱.۳.

طوطی پروتلت: ۶۰ * ۶۰ * ۶۰ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر ۱.۳.

طوطی پاراکیت حلقه دار :۶۰ * ۶۰ * ۹۰ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر بین ۱.۳ تا ۱.۵ .

طوطی کواکر : ۶۰ * ۶۰ * ۶۰ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر بین ۱.۵  تا ۱.۹ .

طوطی کانور : ۶۰ * ۶۰ * ۶۰ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر بین ۱.۵  تا ۱.۹ .

طوطی پویسفالوس : ۶۰ * ۶۰ * ۶۰ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر بین ۱.۵  تا ۱.۹ .

طوطی کایک : ۶۰ * ۶۰ * ۹۰ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر بین ۱.۵  تا ۱.۹ .

طوطی پاینس : ۶۰ * ۶۰ * ۹۰ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر بین ۱.۵  تا ۱.۹ .

طوطی ژاردین : ۶۰ * ۶۰ * ۹۰ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر بین ۱.۵  تا ۱.۹ .

طوطی آمازونی : ۶۰ * ۹۰ * ۱۲۰ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر بین ۲  تا۲.۵  .

طوطی مکائو کوچک : ۶۰ * ۹۰ * ۱۲۰ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر بین ۲  تا۲.۵  .

طوطی کاکادو گوفین (نوک روشن تانیمبار) : ۶۰ * ۹۰ * ۱۲۰ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر بین ۲  تا ۲.۵ .

طوطی کاکادو (کاکلی بزرگ) : ۹۰ * ۱۲۰ * ۱۲۰ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر بین ۲.۵  تا ۴.

طوطی مکائو بزرگ –:۹۰ * ۱۲۰ * ۱۵۰ حداقل اندازه قفس و فاصله میله ها از یکدیگر بین ۲.۵  تا ۴.

جدول سایز و اندازه ی قفس های پرندگان زینتی

پرنده عرض طول ارتفاع
فنچ ۴۵ ۷۵ ۴۵
قناری ۴۵ ۶۰ ۴۵
مرغ عشق ۴۵ ۴۵ ۶۰
عروس هلندی ۵۰ ۵۰ ۶۰
کبوتر الماسی ۶۰ ۶۰ ۶۰
کبوتر حلقه بر گردن ۶۰ ۹۰ ۶۰
کبوتر های عادی ۶۰ ۹۰ ۶۰
طوطی عشق ۶۰ ۶۰ ۶۰
کاسکو ۹۰ ۶۰ ۱۲۰
طوطی پروتلت ۶۰ ۶۰ ۶۰
طوطی پاراکیت حلقه دار ۶۰ ۶۰ ۹۰
طوطی کواکر ۶۰ ۶۰ ۶۰
طوطی کانور ۶۰ ۶۰ ۶۰
طوطی پویسفالوس ۶۰ ۶۰ ۶۰
طوطی کایک ۶۰ ۶۰ ۹۰
طوطی پاینس ۶۰ ۶۰ ۹۰
طوطی ژاردین ۶۰ ۶۰ ۹۰
آمازونی ۶۰ ۹۰ ۱۲۰
مکائو کوچک ۶۰ ۹۰ ۱۲۰
کاکادو گوفین (نوک روشن تانیمبار) ۶۰ ۹۰ ۱۲۰
طوطی کاکادو (کاکلی بزرگ) ۹۰ ۱۲۰ ۱۲۰
مکائو بزرگ ۹۰ ۱۲۰ ۱۵۰

انتخاب قفس بر حسب گونه پرنده

اگر پرنده شما دمی دراز دارد، اطمینان یابید که اندازه قفس به حدی است که به او اجازه چرخیدن و جابه‌جایی می‌دهد، بدون این که قسمتی از بدن پرنده با میله ها برخورد کند. در اثر این برخوردها پرهای پرنده ممکن است آسیب ببینند و مشکلاتی مانند کندن پرها توسط خود پرنده ایجاد شود.

انتخاب بهترین نوع نشیمنگاه پرنده

پرنده‌ها بیشتر وقت خود را به‌صورت ایستاده می‌گذرانند و به همین دلیل هم داشتن نشیمنگاه مناسب بسیار ضروری است. انواع مختلف و سایزهای مختلفی از نشیمنگاه باید تهیه شود. توصیه می‌شود که در داخل قفس یک نشیمنگاه‌های سیمانی، یک شاخه درخت و یک نشیمنگاه طنابی قرار داده شود. سایز نشیمنگاه را متناسب با سایز پرنده انتخاب کنید

نشیمنگاه‌های سیمانی

این نشیمنگاه‌ها برای سایش منقار و ناخن‌های پرنده لازم است. به همین دلیل به آن نشیمنگاه پیرایش هم گفته می‌شود.

نشیمنگاه شاخه درخت

شاخه‌های طبیعی از تکه چوب‌های برای داخل قفس مناسب‌ترند. زیرا شکل ناهموار شاخه‌های طبیعی باعث می‌شود که پرنده به هنگام ایستادن بر روی آن فشار یکسانی همیشه بر پاها وارد نشود. شاخه درختان میوه و درختان دانه‌دار مثل درخت زبان گنجشکی، زغال اخته، نارون قرمز و مگلونیا برای این کار مناسب‌اند. شاخه‌های درخت انگور هم می‌توان استفاده کرد. شاخه‌ها را به‌اندازه متناسب با قفس ببرید و سپس با مواد شوینده شسته و تمیز کنید و در مقابل آفتاب خشک‌کنید. شاخه‌ها را خوب نگاه کنید که تخم حشرات بر روی آن نباشد و اگر بود آنها را قبل از قرار دادن در قفس از روی شاخه حذف کنید وگرنه تخم‌ها بر روی شاخه رشد خواهند کرد. توصیه می‌شود که شاخه‌ها را به مدت چهل و پنج دقیقه در دمای دویست درجه در داخل فر قرار دهید تا همه تخم‌ها از بین بروند.

نشیمنگاه‌های طنابی

طناب‌های طبیعی و طناب‌های پنبه‌ای برای این کار مناسب هستند. این طناب‌های به راحتی قابل شستشو هستند. فقط باید حواستان باشد که پرنده طناب را نخورد و یا پنجه‌اش در رشته‌های تابیده طناب گیر نکند. وسایل دیگری که می‌توان از آن به عنوان نشیمنگاه استفاده کرد شامل تاب می‌باشد که شاه طوطی و برخی از پرندگان سایز متوسط از نشستن و تاب خوردن بر روی آن لذت می‌برند.

شکل ظاهری و درب قفس پرندگان

قفس‌های مربع و مستطیل به دلیل راحتی در تمیز کردن و راحت بودن حیوان در این قفس‌ها گزینه مناسبی برای نگهداری پرنده می‌باشند. هرچه که تعداد گوشه‌های قفس بیشتر شود فضای قفس کوچک‌تر می‌شود و محل اتصال لبه‌ها امنیت پرنده را کم می‌کند. درب قفس باید به اندازه‌ای باشد که به‌راحتی دست شما از آن عبور کرده و بتوانید پرنده را به راحتی از قفس بیرون بیاورید. باید درب قفس قفل داشته باشد که پرنده نتواند به‌راحتی فرار کند.

جنس نرده و کف قفس

معمولاً بهترین جنس قفس، قفس‌های فلزی است که هم تمیز کردن آن راحت است و نسبت به حرکت پرنده مقاوم است و می‌ایستد. سینی‌های کشویی برای کف قفس بسیار مناسب‌اند؛ کف قفس باید به‌راحتی جدا شده، تمیز شود و دوباره سر جای خود قرار گیرد که سینی‌های کشویی این امکان را فراهم می‌کنند. این سینی‌ها باید طوری طراحی شوند که فاصله‌ای با دیوارهای قفس ایجاد نکند و حتی بعد از بیرون کشیدن سینی فضایی برای فرار پرنده ایجاد نشود. می‌توانید کف سینی را روزنامه بگذارید و روزانه آن را عوض کنید. به‌هیچ‌عنوان از تراشه‌های چوب و خاک اره استفاده نکنید، چراکه می‌تواند مجاری تنفسی پرنده را تحریک کند.

امیدوارم که مطلب مفید بوده باشه و بتوانید استفاده کنید.  در نظر داشته باشید که فضای حیوانات و یا پرندگان بسیار مهم است. پس سعی کنید که بهترین قفس و مکان رو برای سالم بودن بیشتر پرنده استفاده کنید. همشه قفس های تمیز داشته باشید. وقفس ها و لوازم جانبی پرندگان را با جرمی ساید ضد عفونی کنید. اگر سوالی هست در ذهن شما ک پاسخ تان در این مطلب نبوده میتوانید سوال را در قسمت دیدگاه بپرسید👇👇 تا پاسخ داده شود. (موفق باشید)

امتیازی این مقاله
تاریخ نوشته
نوشته ی:
اندازه مناسب سایز قفس پرندگان
امتیاز نویسنده
51star1star1star1star1star

میترا ساران

حامی حیوانات. علاقه مند به دنیای حیوانات. درحال جمع آوری و ساخت منبع بزرگ اطلاعات حیوانات

نوشته شده توسط : میترا ساران