• 02155918006

اسهال کبوتر و علت ها و درمان اسهال

زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

بروز رسانی شده در: 29 خرداد 1399

اسهال کبوتر و علت ها و درمان اسهال

بروز رسانی شده در: 29 خرداد 1399

زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

اسهال کبوتر و علت ها و درمان اسهال 500 333 پت شاپ آنلاین الی

سلام به تمامی کاربران و دوست داران پرندگان امروز با شما عزیزان هستم تا راجب مبحث مهمی از که بسیار سوال راجبش پرسیده میشود بحث کنیم . امیدورام مقاله ای که راجب اسهال کبوتر برای شما تدارک دیده ام برایتان مفید باشه. در انتهای این مطلب میتواند راه های درمان خود و یا سوالات خود را راجب اسهال کبوتری بیان کنید.

تشخیص اسهال کبوتر

برای تشخیص اسهال کبوتر باید به مدفوع آن دقت نمایید. و مدفوع را مورد بررسی قرار دهید.

 • شکل مدفوع
 • رنگ مدفوع
 • بوی مدفوع

مواردی هستن که جواب سوال شما را راجب به بیماری خواهند داد.

بررسی مدفوع کبوتر

مدفوع سالم: سلامت مدفوع کبوتر عموما بشکل مارپیچی کوچک و سفت و کمی سفید است ، که نشان می دهد دستگاه گوارش خوب کار میکند ، وضعیت فیزیکی کبوتر نسبتا خوب میباشد.

مدفوع شل کبوتر : مدفوعی به شکل آبکی است که در این لحظه، متخصص  باید توجه دقیق به وضعیت کبوترها  داشته باشد و به سرعت درمان  و جلوگیری از گسترش بیماری را کنترل کند. و اعلایم پرنده ای که روبه بهبود است مدفوع بزرگ نرم میشود.

مدفوع شل و رنگی : از مدفوع های شل و رنگی میتوانید نوع بیماری را تشخیص دهید مثلا اگر مدفوع  سبز و قهوه ای باشد ویروس کلر کبوتر را تحدید میکند و در این زمان از دارو هایی مانند : جنتامایسین, پنی سیلین , تتراسایکلین میتوانید استفاده کنید.

مدفوع خونی: مدفوع خونی کبوتر نشانه ی بیماری اسهال کبوتر میباشد. و هیمنطور دیگر نوع مدفوع ها که بعدا راجبش بحث مفصلی خواهیم کرد. و حال در ادامه این مطلب به علت اسهال کبوتر و علل هایی که یک کبوتر به این بیماری دچار میشود را بررسی میکنیم.

تشخیص اسهال کبوتر از مدفوع

تشخیص اسهال کبوتر از مدفوع

 

علت بیماری اسهال کبوتر چیست؟

علت بیماری اسهال کبوتر چیست ؟ سوالی که بسیاری از دوستان از ما میپرسند و باید بگوویم که مصرف غذا های مانده و کثیف سبزی های ترشیده یا مرطوب و دانه های کپک زده یکی از دلایل اسهال این پرنده میباشد.

از دلایل دیگر اسهال کبوتری:

 1. ترس
 2. هیجان
 3. جریانات آب و هوایی
 4. خوراک فاسد
 5. تغیرات شدید دما نیز میباشد.

درمان خانگی اسهال کبوتر

برای درمان اسهال خانگی در اینجا از سه آنتی بیوتیک طبیعی (ماست و سیر) و شیمیایی (اکسی وت) استفاده می کنیم که هم کبوتر ضعیف نشود و هم درمان با سرعت بیشتری پیش برود.

از قرص اکس وت روزی دو عدد باید سرو کنید یک عدد صبح و یک عدد شب بعد از وعده صبح به کبوتر دان سبک بدهید. و در آب کبوتران کمی ماست شیرین یک قاشق سرخالی پودر ors، پودر ویتامین به مقدار یک گرم در لیتر بریزید بعد از دادن دان کبوتر در غروب آب را جلوی کبوتران بیمار قرار دهید.

 

سیر تازه را حبه کنید به اندازه قرص روزی دو بار در دهانشان بیندازید و گندم را از وعده غذایی حذف کنید و مقداری برنج به دان کبوتران اظافه کنید. و همواره داخل گنجه را ضد عفونی کنید. و برای ضد عفونی میتوانید از جرمی ساید و یاویرکن اس استفاده کنید

 • از دادن دان بر روی زمین خود داری کنید
 • از بیرون اوردن کبوتر ها از گنجه خود داری کنید
 • از آبتنی دادن کبوتر خود داری کنید
 • آب همیشه در کنار کبوتر باشد.
 • برای عدم جلوگیری و انتقال بیماری به کبوتر های دیگه, کبوتر های مریض را از سالم ا تفکیک کنید.
 • بهتر است که گنجه رو به آفتاب باشد.

اگر بعد از ۲ روز تغیرات و بهبود را احساس کردید تا ۵ یا ۶ روز ادامه دهید. در غیر این صورت بیماری حاد میباشد و باید با یک دامپزشک صحبت کنید. در صورت دریافت مشاوره رایگان میتوانید از متخصصین الی پت در قسمتتماس با ما مشاوره دریافت کنید.

درمان خانگی اسهال کبوتر

درمان خانگی اسهال کبوتر

 

درمان اسهال کبوتری با دارو

برای درمان بیماری اسهال کبوتر باید حتما با دامپزشک صحبت کنید. حد بیماری ها و شرایط کبوترها متفاوت است به همین دلیل برای مصرف دارو باید به متخصصین ما در ارتباط باشید.

اصولا این بیماری در بین کبوتر ها فراگیر هستش اما اصلا جای نگرانی نیست و درمان بیماری اسهال بسیار راحت میباشد.

جمع بندی

امیدوارم که این مطلب برای شما آموزنده بوده باشه. نظرات خود را در پایین همین صفحه راجب موضوع اسهال کبوتری با ما در میان بگذارید.