• 02155918006

پرکنی کاسکو

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

بروز رسانی شده در: 7 آذر 1398

پرکنی کاسکو

بروز رسانی شده در: 7 آذر 1398

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

پرکنی کاسکو 500 300 پت شاپ آنلاین الی پت

با سلام و درود خدمت شما همراهان همیشگی دوست دارن پرندگان زینتی. امشب با شما هستیم تا راجب کندن پر طوطی سانان صحبت کنیم , بیماری ای که بسیاری شایع و رایج بوده و درمان ان به راحتی نمیباشد. اما جای نگرانی نیست ما اینجا هستیم تا شما را با بهترین روش های درمان پرکنی کاسکو و  طوطی سانان و یا عروس هلندی آشنا کنیم.

بی شک داشتن پرهای زیبا و یکدست را می توان مهم ترین عامل جذب و توجه به طوطی سانان دانست . این پرهای زیبا و خوش رنگ در این دسته از جانداران هستند که چشم هر بیننده ای را خیره کرده و مجذوب خود می کنند . حتما برای شما هم اتفاق افتاده که با دسته ای از کاسکو ها و طوطی سانان مواجه شده اید که قسمتی از پرهای زیبای خود را از دست داده و از جذابیت و زیبایی که مختص به این پرندگان است محروم شده اند . خوب است که بدانید این مشکل در بین طوطی سانان و مخصوصا کاسکو ها بسیار رایج بوده و به عنوان عارضه پرکنی شناخته می شود . پرکنی کاسکو و طوطی علت های زیادی می تواند داشته باشد . در ادامه قصد داریم شما را بیشتر با این مشکل پرکنی در طوطی سانان  آشنا کرده و اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهیم .

عارضه پرکنی کاسکو

شناخت بهتر بیماری پرکنی

عارضه پرکنی یک سندرم یا علل مختلف است که در اکثر طوطی ها شایع است. علت این رفتار پیچیده است و فقط بستگی به یک عامل ندارد اما اکثرا ایجاد این وضعیت اختلالی در پرنده ریشه روحی و روانی دارد که ان را میتوان با جویدن ناخن در انسان مقایسه کرد. اما این بیماری کندن و جویدن پر ها فقط میان منقار کج ها یعنی طوطی سانان دیده میشود. که تا حدودی عجیب است و پرنده قسمت های در دسترس منقار را میجود و این عارضه به همین راحتی شکل میگیرد اما درمان این عارضه کار راحتی نیست و در این کار باید تمام تلاش خود را برای بهبود پرنده مبذول داشت.

عوامل پرکنی طوطی سانان

حال به عوامل مختلف این عارضه میپردازیم و در انتها به درمان یکایک موارد خواهیم پرداخت.

۱-فعالیت جنسی سرکوب شده

همانطور که ما انسان ها نیاز به همدم داریم حیوانات هم مثل ما میباشند. یکی از دلایل کندن پر پرنده های منقار کج نبود جنس مخالف  در کنار خود است. طوطی هایی که بدون جفت بمانند و هم دمی نداشته باشند احتمال کندن پر آن ها زیاد است. نداشتن جفت یکی از عوامل مهم کندن پر در کاسکو و یا عروس هلندی است.

۲-تنها ماندن کنار انسان ها

آن دسته از کاسکو ها و طوطینی که در کنار انسان هازندگی می کنند با گذشت زمان به صاحب خود وابستگی شدیدی پیدا می کنند .اختصاص ندادنزمان کافی و عدم توجه به این پرندگان از سوی صاحب و نگهدارنده  آن ها می تواند سبب عارضه پرکنی شود .

۳-حمام ندادن کاسکو و عروس هلندی

استحمام ندادن طوطی سانان باعث خشکی و شکنندگی پر ها شده و یکی دیگر از دلیل های این بیماری است. این عامل جنبه روحی و روانی داشته که غفلت ما باعث این موضوع میشود.

۴-انگل های خارجی یا التحاب پوستی

انگل ها یا التحاب پوستی که ممکن است پر های طوطی را آلوده کرده باشد و طوطی در راه خلاص شدن از انگل ها به کندن پر ها میپردازد

۵-کمبود اشتغال و سرگرمی

زات طوطی هایی مثل عروس هلندی شیطون و بازیگوش میباشد طوطی ها اکثر روز را در کند و کاو و اشتغال به سر میبرند. و عدم تحرک باعث پرکنی عروس و دیگر پرندگان میشود که ممکن است به دلایلی مانند قرار گرفتن طوطی در قفس کوچک در زمان زیاد و یا ادم وجود وسایل بازی باعث کمبود اشتغال میشود و در تنیجه طوطی ما کندن پر را شروع میکند.

۶-تغذیه نامناسب

حتی اگر به ما انسان ها هم برخی از ویتامین ها و پروتئین ها نرسد باعث وجود برخی از مشگلات در خود میشویم یکی از دلایل پرکنی کاسکو و طوطی ها نرسیدن مواد مورد نیاز و ضروری برای بدن میباشد که موجب ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن و استرس میباشد.

۷-تغیر مکان طوطی سانان

طوطی هایی که مدت زیاد در مکانی خاص نگهداری شوند با انجا خو گرفته و با تغیر مکان مخصوصا در زمانی که با تغیر صاحب نیز همراه باشد اعصبی و افسرده میشوند و احتمال پرکنی در عروس و کاسکو و دیگر طوطی ها وجود دارد.

۸-عوال های دیگر به صورت تیتر وار

وجود حیوان دیگر نزد صاحب پرنده , گرمای بیش از حد هوا و کلافه شدن کاسکو . چون زاتن طوطی ها در هوای مرطوب لذت میبرند.

درمان بیماری پرکنی

درمان پرکنی اگر چه کاری دشواری است اما امکان پذیر است و نباید پرنده را  در همان حال رها کرد تا تمامی بدنش ا لخت کند. راه های درمانی زیادی وجود دارد که میتوان به مهمترین ان که گردند بند و یا پوزه بند الیزابت هست اشاره کرد. که به هیچ عنوان توصیه نمیشود. و باید از استفاده ان خود داری کرد. زیرا این کار باعث اعصبی شدن بیشتر طوطی میشود و استفاده از آن را در هر صورت منع میکنیم. و در ابتدای کار هرچه سریع تر با استفاده از اسپری پر کنی بیفار شروع پر کنی را به تعویق انداخت و راه های زیر را به سرعت انجام داد.

راهای درمان

طوطی هایی که از روی تنهایی پر کن شده اند و شما وقت کافی برای کار و نزدیکی با طوطی ندارید باید جفت کرد یعنی همدمی برای او تهیه کرد بهتر است بعد از تایین جنسیت پرنده جفت مناسبی را برای اون تهیه کنید. اگر چه جفت کردن پرنده و هم دم شدن ان ها باهم طول میکشد اما راه مناسبی برای جلوگیری از پرکنی است.

در صورتی که پر های طوطی جلای خود را از دست دانند به نظر بنده بیشترین دلیل پر کنی کمبود ویتامین و تغذیه نامناسب که موجب ضعیف شدن سیستم دفاعی و اعصبی میشود و میتواند باشد که مصرف دائم و متوالی ویتامین هایی مانند نکتون بیو و مکمل هایی پر سازی به همراه کلسیم , ب کمپکس نکتون , اسپرولینا , و کاملترین مولتی ویتامینویتا کمبکس وی شرکت کویکو توصیه جدی میشود.

طوطی های پرکن که با تغیر مکان زندگی و یا تغیر صاحب خود پر کن شده اند باید به سرعت پیش صاحاب و یا مکان قبلی برگردند. و تغیر مکان کم کم و به مرور زمان با آشنا کردن کم کم طوطی به محیط جدید انجام شود.

انگل ها یکی از مهم ترین عامل پرکنی

انگل ها به دو دسته ی خارجی و داخلی تغسیم میشوند:

انگل های خارجی

متاسفانه بسیاری از دوستان که با مشگل پر کنی و ضعف پرنده خود مواجه هستند هیچ وقت به این فکر نمیکنند که شاید درگیر شپش باشند اما باید عرض کنم شپش را شما زمانی مشاهده میکنید که کلنی شده و در یک جا به صورت صدها و هزاران عدد جمع شده اند یه پیشگیری و تشخیص زود هنگام دو کلید موفقیت در کترل و درمان انگل های خارجی هستند.  عمومی ترین انگل های خاریجی مشاده شده در عروس هلندی و کاسکو, شپش ها و مایت ها میباشند. که شپش های پرندگان عامل بیماری پرندگان است. و بهترین راه سلامتی طوطی سانان از جمله کاسکو و عروس رهایی از این انگل هاست .

شپش های ریز

شپش های ریز بدون بال, دارای ۶ پا , با بدن تخت و حشارتی پهن با سر گرد هستند. آن ها تخم هایشان را روی پر های عریض هلندی یا کاسکو شما به خصوص نزدیک پایه های محور پر میگزارند. شپش های پرندگان مانند ساید گونه های دیگر در حیوانات یافت میشوند. خون نمیمکند بلکه ان ها از فلس های خشک پوست پر ها پوسته ها تغذیه میکند.هرچند گه ان ها خون خارج شده از خراش دادن پوست را میبلعند.

تمام چرخه زندگی شپش ها روی پرنده میزبان اتفاق میوفتند. شپش های پرندکن دارای میزبان اقتصاصی هستند و لزا این پر ها ظاهری ضبر و کدر به خود میگیرد جهت پیشگیری بهتر است محیط پرورش و قفس ها هر چند وقت یک بار عمل ضد عفونی با محمول جرمی ساید پی  و یا وایکوسیاس (ویلکن اس) انجام شود. و برای برخورد با این حشرات از اسپری ضد شپش تابرنیل یا قطره آلفاسان هلند  یا پودر ضد شپش کوپکس اقدام نمایید.

انگل های داخلی یا مایت های داخلی

که جهت درمان و پاک سازی ان ها دارو وسیعو طیف تریکو پلاس بسیار عالی میباشد

کمبود اشتغال و سرگرمی

یکی دیگر از علل های کندن پر کاسکو کمبود اشتغال است که میتوان با ایجاد یک محیط مانند درخت و اسباب بازی های مخصوص طوطی سانان و … طوطی را به سرگرمی و اشتغال وادار کنید. ان را کمتر در قفس زندانی کنید. محیطی ازاد با وسایل سرگرمی برای طویطی تهیه کنید.

هر عاملی را که فکر میکند عامل پرکنی کاسکو یا طوطی سانان است باید ضد آن را به وحود آورید و د کل برای درمان پرکنی باید عامل ان را تشخیص داد و سپس با درمان مناسب این عارضه را از بین برد

رویا ایرانیان

رویا ایرانیان

زیست شناس , کارشناس پرورش پرندگان زینتی علاقمند به دنیای پرندگان , علاقهمند به گیاهان همواره برای گسترش این زمینه میکوشم

نوشته شده توسط : رویا ایرانیان