• 02155918006

کاسکو سخنگو و انواع طوطی سخنگو

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

بروز رسانی شده در: 16 آذر 1398

کاسکو سخنگو و انواع طوطی سخنگو

بروز رسانی شده در: 16 آذر 1398

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

کاسکو سخنگو و انواع طوطی سخنگو 500 300 پت شاپ آنلاین الی پت

با سلام درود خدمت شما همراهان همیشگی پرندگان زینتی و دوست داران حیوانات خانگی. امروز با شما هستم تا راجب طوطی سخنگو مقاله ای بنویسم. پرنده هایی از خانواده طوطی سانان که امروزه بسیاری از افراد ملاک انتخاب طوطیشان به دلیل سخنگو بودن است .  با ما همراه باشید تا چند فیلم از یک کاسکو سخنگو بسیار زیبا که برای مجموعه الی پت میباشد دیدن کنید و نکات مهم دیگر پرندگان سخنگو را بخوانید

طوطی سخنگو

از آنجایی که طوطی‌ها مخلوقات اجتماعی هستند، به نوعی ارتباط برای تعامل نیاز دارند. اما اگر طوطی دیگری برای صحبت کردن در کنار آنها نباشد چه؟! آیا باید افسرده شوند و صبر کنند تا طوطی دیگری بیاید و با او ارتباط برقرار کند؟ نه! طوطی با این که پرنده بهانه‌گیری است اما احمق نیست. یک طوطی تقریبا به زودی متوجه می‌شود که انسان‌های اطرافش گروه اجتماعی، گله یا جمعیت اطرافش را تشکیل می‌دهند.

از آنجایی که انسان‌های داخل خانه زبان طوطی را یاد نمی‌گیرند (و یا نمی‌خواهند یاد بگیرند) طوطی سخنگو شروع به یادگیری زبان اطرافیانش می‌کند. این یک راه بسیار خوب برای طوطی است تا بتواند تا بتواند خود را جزئی از گروه کند. در افکار پرنده، یادگیری زبان خانه راه اصلی برای جلب توجه کردن و رسیدن به نیازهای خود است . طوطی که حرف بزند یا صدایی که در خانه می‌شنود را تقلید کند، در واقع طوطی محسوب می‌شود که به انسان‌های اطرافش علاقه‌مند است، درست مانند یک پرنده‌ وحشی که برای لانه‌سازی، پیدا کردن غذا یا حفاظت در مقابل خطر به پرندگان دیگر علاقه‌مند است.

طوطی سخنگو

فیلم صحبت و خواندن شعر کاسکو سخنگو

کاسکو سخنگو هوش بالاتری در یاد گیری نسبت به دیگر طوطیان سخنگو دارد. کاسکو یا طوطی خاکستری اگر زمان جوجگی به صورت صحیح بر روی ان کار کنید و از نظر خوراک و احساسات و این پرنده را تامین کنید و تا حد مناسبی با ان ارتباط برقرار کنید و شعر و یا صحبت های خاصی برای یاد گرفتن برایش در نظر بگیرد قطعا بعد از گذشت زمان کوتاهی متوجه تغیرات خیلی عالی ان خواهید شد و خواهید دید که یک پرنده میتوانید حرف های شما را یاد بگیرید و با شما ارتباط بر قرار کند.

طوطی سخن گو انواع مختلف دارد اما باهوش ترین ان ها کاسکو است اکثر طوی ها حرف های شما و یا صدای اطراف را تکرار میکند اما کاسکو سخن های شما را یاد میگیرد. حتی کاسکو در شرایط خاص میتواند عکس العمل های خاص نشان دهد که دیگر طوطی ها قادر به انجام چنین کاری نیستن.

به فرض مثال:

کاسکو هایی که درست پرورش داده شده اند دیده شده که:

  • در زمان زنگ خوردن تلفن شما کاسکو میگوید : کیه کیه یا بله بله
  • زمانی که مهمان دارید میگوید : خوش آمدید
  • برای تعیریف خود جلوی افراد غریب شعر میخواند

که این عمل ها را در فیلم هایی پایین میتوانید مشاهده کنید . البته این که کاسکو یا طوطی سخنگو شما چه حرف ها و چه عمل هایی را یاد بگیرد بستگی به شما دارد که به ان چه چیز هایی را یاد بدهید. به همین دلیل است که اگر قصد بزرگ کردن و پرورش یک کاسکو سخنگو عالی را دارید ان را باید از جوجگی خریداری کنید کخ حرفی بلد نیست در غیر این صورت سخن های صاحب قبلی خود را بازگو میکند و شاید اون سخن ها برای شما خوش آیند نباشد. در ادامه فیلم صحبت کردن و شعر خواندن کاسکو سخنگو را مشاهده کنید

معرفی چند طوطی سخنگو

طوطی آمازون پیشانی آبی

آمازون پیشانی آبی یک حیوان خانگی بسیار محبوب است این پرنده بومی آمریکای جنوبی است. از این رو آن را پیشانی آبی می نامند چون روی پیشانی آن یک لکه آبی بسیار زیبا قابل مشاهده است. برای اینکه بتوان این پرنده را به حرف آورد باید وقت کافی صرف کنید.
آمازون پیشانی آبی تمایل به زندگی کردن با یک هم نوع خود را دارد. و از جمعیت زیاد خوشش نمی آید. این پرنده قادر است فقط صدای انسان را تقلید کند. یکی از ویژگی های جالب توجه پیشانی آبی این است که اگر خوب آموزش دیده باشد می تواند ساعت ها برای شما صحبت کند این پرنده با صدای دل نشین و شیرینی که دارد بسیار شناخته شده است.
طوطی آمازون پیشانی آبی

طوطی آمازون پیشانی آبی

آمازون پیشانی آبی یک حیوان خانگی بسیار محبوب است این پرنده بومی آمریکای جنوبی است. از این رو آن را پیشانی آبی می نامند چون روی پیشانی آن یک لکه آبی بسیار زیبا قابل مشاهده است. برای اینکه بتوان این پرنده را به حرف آورد باید وقت کافی صرف کنید.

آمازون پیشانی آبی تمایل به زندگی کردن با یک هم نوع خود را دارد. و از جمعیت زیاد خوشش نمی آید. این پرنده قادر است فقط صدای انسان را تقلید کند. یکی از ویژگی های جالب توجه پیشانی آبی این است که اگر خوب آموزش دیده باشد می تواند ساعت ها برای شما صحبت کند این پرنده با صدای دل نشین و شیرینی که دارد بسیار شناخته شده است.

طوطی آمازون پیشانی آبی

طوطی کاکلی

طوطی های کاکلی  پرنده های بسیار پر سر و صدای هستند که خیلی خوب صحبت می کند.این طوطی قادر است طیف گسترده ای از صداها را تقلید کند اما توانایی صحبت کردن آن به صورت کامل بستگی به کیفیت  آموزشی دارد که می بیند. طوطی کاکلی دارای تنوع خوبی در جهان است که 21 گونه آن کشف شده است. از این گونه ها، طوطی rose-breasted cockatoo yellow crested cockatoo and long-billed cockatoo از توانایی سخنرانی بهتری برخوردار هستند.
کاکلی ها نیاز به مراقبت ویژه توسط صاحب خود دارند تا حرف زدن را یاد بگیرند آنها تمایل زیادی به یاد گیری کلماتی را دارند که توسط صاحبشان به دفعات تکرار شود.
این پرنده سخن گو به راحتی می تواند کلمات را تقلید کند. ام اگر در هنگام آموزش با تن صدای مختلف آموزش داده شود یادگیری کلمات برایش دشوار خواهد بود. آنها هر کلمه را به آسانی در ذهنشان نمی سپارند این پرنده از طریق آموزش های مناسب  می تواند صدا ها را تقلید کند.
طوطی کاکلی

مرغ مینا

مرغ مینا یکی از بهترین پرندگان سخنگو در سراسر آسیایی جنوب شرقی است. این پرنده بخاطر دقت در گفتار صدای انسان، کاملا شناخته شده است. این پرنده قادر است دامنه وسیعی از صدا ها را تقلید کند.

مرغ مینای هندی معروف به تپه هندی و مرغ مینای معمولی دو گونه شناخته شده اصلی هستند. که بیشترتوانایی در صحبت کردن را در میان سایر مرغ میناها دارند. آنها قادرند سخنان انسان را تقریبا با همان لحن اصلی تقلید کنند. برخی دیگر از گونه مینای تپه ای  مانند تپه ای جنوبی نیز توانایی صحبت کردن دارد. این گونه هرگز به اندازه مینای معمولی و یا هندی توانایی سخن گفتن ندارند.

مرغ مینا

نکات مهم طوطی های سخنگو

خب یکی از فاکتور هایی که باعث شده بسیاری از مردم طوطی ها را به عنوان حیوانات خانگی انتخاب کنند قابلیت سخن گفتن آنها می باشد . سخنگو کردن طوطی مستلزم رعایت برخی نکات است که در این مقاله به صورت مفید به شما توضیح داده خواهد شد.

شناخت نوع طوطی

می توان گفت که در میان انواع طوطی ها فقط تعدادی از آنها قادر به سخن گفتن می باشند . طوطی کاسکو ، کاکلی و عروس هلندی بهترین نوع طوطی سخنگو می باشد ولی با این وجود طوطی هایی مانند کوتوله برزیلی ، کواکر و … نیز با آموزش صحیح در طول زمان قادر به سخن گفتن هستند . برخی از طوطی ها استعداد بالایی در سخن گفتن دارند به طوری که قادر به گفتن چند کلمه یا حتی جمله معنا دار می باشند از این رو در هنگام خرید نژاد و گونه ای را انتخاب کنید که مهارت سخنوری بالایی داشته باشد.

شروع کار با لغت های ساده

صرف نظر از این که طوطی شما متعلق به چه نژادی است ابتدای کار باید با چند لغت راحت مانند “سلام” آغاز شود تا عمل یادگیری از آسان به مشکل صورت بگیرد . بعد از آن که پرنده شما به صورت کامل توانست چند لغت را یاد بگیرید می توانید به تعداد لغات ها بیفزایید

تکرار زیاد

برای ان که پرنده شما بتواند کهلمه را به راحتی تقلید کند باید مدام در حضور او به تکرار یک کلمه بپردازید با این کار بعد از گذشت مدتی پرنده کلمه مورد نظر را یاد می گیرد . استفاده از همین روش باعث شده که برخی طوطی ها صدای محیط اطراف خودشان مانند صدای زنگ و… را تقلید نمایند .
طوطی قبل از اینکه به تقلید صدایی بپردازد ، ابتدا لازم است که صدا یا کلمه را بار ها بشنود تا آن را به حافظه بسپارد و بعد از گذشت مدتی (6 ماه تا 1 سال) آن را به زبان بیاورد . این روش در طوطی خاکستری (کاسکو) بیشتر از دیگر پرنده ها دیده می شود ، بنابراین از این که طوطی شما به حرف زدن های مکرر شما واکنش نشان نمی دهد نا امید نشوید چرا که این پروسه نیزمند گذر زمان می باشد.

صحبت کردن واضح و شمرده

طوطی ها از هر نژاد و گونه ای که باشند تنها زمانی می توانند یک لغت را به درستی و کامل به زبان بیاورند که ابتدا آن را به درستی بشنوند و یاد بگیرند . از این رو مربی یا صاحب پرنده باید لغت هایی را که قصد دارد به طوطی بیاموزد باید به طور کامل و واضح به زبان بیاورد . ایده آل ترین حالت برای یاد دادن کلمه به پرنده به این شکل است که مربی ابتدا به چشم های پرنده نگاه کند سپس با لحن مناسب ، صدایی بلند و با کلامی واضح کلمه مورد نظر را بگوید و تکرار کند .

تشویق طوطی

برای سرعت بخشیدن به یادگیری پرنده گاهاً چیزهایی مانند خلال بادام ، تکه کوچکی انگور یا هرچیزی که پرنده شما بیش از همه دوست دارد را به او بدهید . تشویقی را زمانی به طوطی خود بدهید که قصد دارید لغت جدیدی به او بیاموزید . توجه داشته باشید که تشویقی نباید غیر از زمان تمرین به طوطی داده شود چرا که اگر طوطی درک کند با یادگیری لغت های جدید تشویق خواهد شد تمایل بیشتر به یادگیری کلمه های جدید خواهد داشت .

 صبر و رسیدگی

قدرت یادگیری نیز در طوطی ها مانند انسان ها متفاوت است به طوری که برخی از آنها سریع تر و برخی دیگر آهسته تر سخن گفتن را یاد می گیرند . جالب است بدانید که بعضی از پرنده در عرض چند می توانند چند صد لغت یاد بگیرند و این درحالی است که برخی دیگر فقط چند لغت یاد می گیرند . بنابراین آهسته پیش بروید و صبور باشید چرا که هر چقدر زودتر آموزش طوطی خود را آغاز کنید و مصمم ادامه دهید زود تر هم به نتیجه خواهد رسید .

خسته کردن طوطی ممنوع

طوطی ها تقلید و حرف زن را از طریق تکرار و تمرین یاد می گیرند ولی این کار باید به اندازه انجام شود . روزانه هر یک کلمه را 7 مرتبه برای پرنده خود تکرار کنید و سپس یک تشویقی به او بدهید . روزانه علاوه بر یک جلسه یادگیری باید دو جلسه مخصوص تمرین در نظر بگیرید . اگر کلمه ها را بیش از اندازه تکرار کنید یا تعداد جلسه های روزانه را افزایش دهید پرنده خسته می شود و احتمال این که علاقه خود به یادگیری کلمات و تقلید را از دست دهد بالا است .

طوطی خاکستری

قانع باشید

همان گونه که گفت برخی از طوطی ها قدرت یادگیری بالایی دارند ولی برخی دیگر ذهن نسبتاً ضعیف تری دارند و دیر تر یاد می گیرند . از این رو اگر طوطی شما کلمه ای را یاد گرفت و آن را  به طور کامل و یا حتی ناقص به زبان آورد ، یک تشویقی برای او در نظر بگیرید و انتظار بیش از حد از یک طوطی نداشته باشید .

طوطی شما بهریتن است

کی از عواملی که باعث شده انسان ها علاقه زیادی به طوطی ها داشته باشند توانایی آنها در سخن گفتن می باشد و این در حالی است برخی از آنها قادر به حرف زدن نمی باشند ولی با این وجود به دلیل شیرین کاری های زیاد ، اطرافیان را جذب خود میکنند . اگر هدف شما از خرید طوطی سخنگو بودن آن است در انتخاب خود دقت کنید و بعد از خرید ، حرف زدن را با حوصله و بدرستی به او بیاموزید. از طوطی خود خسته نشوید و مثل یک فرزند ان را نگهداری کنید

میترا ساران

میترا ساران

حامی حیوانات. علاقه مند به دنیای حیوانات. درحال جمع آوری و ساخت منبع بزرگ اطلاعات حیوانات

نوشته شده توسط : میترا ساران
7 دیدگاه