• 02155918006

علائم افسردگی طوطی + درمان

زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

بروز رسانی شده در: 29 آذر 1398

علائم افسردگی طوطی + درمان

بروز رسانی شده در: 29 آذر 1398

زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

علائم افسردگی طوطی + درمان 500 300 پت شاپ آنلاین الی پت

درود بر تمامی دوست داران طوطی سانان و دیگر پرندگان زینتی. در این مقاله قصد داریم تا دلایل افسردگی طوطی و پرندگان را نام ببریم و به راه های درمان این بیماری بپردازیم . عشق و علاقه ما انسان ها به پرندگان کم نیست و زمانی که پرنده ما افسرده و بی حال شود قطعا خال خوبی به ما دست نمیدهد. اما دلایل این موضوع چیست و چه اتفاقاتی باعث میشود که طوطی ما افسرده شود. در ادامه با ما باشید.

علائم افسردگی طوطی

با اینکه این موضوع می‌تواند نشانه اختلالات مختلفی در پرندگان خانگی باشد، یکی از نشانه‌های واضح افسردگی، کاهش اشتها است. از آنجایی که پرندگان سوخت‌وساز بسیار سریعی دارند، اگر از غذا خوردن دست بکشند باید سریعا متوجه شوید. کاهش وزن به سرعت رخ می‌دهد و ممکن است سلامت پرنده را به خطر بیاندازد، بنابراین اگر متوجه شدید عادت غذایی پرنده برای دو روز متوالی تغییر کرده، باید از دامپزشک و یا افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

اعصبانیت و پرخاشگری

یکی از بزرگ‌ترین و واضح‌ترین نشانه‌های افسردگی پرندگان تغییر رفتار ناگهانی است. این تغییر، به خصوص در طوطی‌ها، اغلب با پرخاشگری همراه است. با اینکه پرخاشگری می‌تواند یک عادت فصلی یا نتیجه تغییرات هورمونی باشد، تداوم این رفتار نشان‌دهنده این است که پرنده شما مشکلی دارد.

برای اطمینان، هرگونه تغییرات ناگهانی در رفتار پرنده را به اطلاع دامپزشک برسانید. اگر پرنده شما به لحاظ جسمانی سالم است، باید ببینید چه چیزی در زندگی‌اش باعث بروز این تغییرات رفتاری شده است.

پرکنی

در عارضه پرکنی پرنده شروع به کندن پر ها میکند می‌تواند به سرعت به یک مشکل مزمن و ویرانگر تبدیل شود. اگر متوجه نقاط خالی از پر بر روی بدن پرنده شدید، او را نزد دامپزشک ببرید تا مشکلش بررسی شود. اگر مطمئن هستید پرنده مشکل پزشکی ندارد، باید ببینید دلیل این رفتارش چیست. بیشتر پرنده‌ها از سر خستگی و بیکاری پر کنی می‌کنند یا وقتی که روابط اجتماعی کمی داشته باشند، بنابراین اختصاص وقت بیشتر به پرنده می‌تواند همان چیزی باشد که او به آن نیاز دارد. پیشنهاد میکنم مقاله پرکنی کاسکو و طوطی سانان را مطالعه کنید.

پرکنی کاسکو

پرکنی کاسکو

تغیر صدای پرنده

شما پرنده خود را بهتر از هر کسی می‌شناسید و اگر مدت زیادی است که او را دارید، پس باید با دفعات و نوع آواز خواندنش در روز آشنا باشید. هرگونه تغییر در سطح یا نوع آواز خواندن پرنده خانگی می‌تواند نشانه افسردگی باشد. بسیاری از پرنده‌ها به دلیل خستگی یا ناامیدی جیغ می‌کشند، بنابراین اگر پرنده شما بلندتر از حالت معمول آواز می‌خواند، شاید نشانه این باشد که دوست دارد وقت بیشتری با شما بگذراند.

تغیر صدای پرنده

تغیر صدای پرنده

استرس

یکی دیگر از نشانه‌های استرس یا افسردگی در پرنده‌ها، وجود خطوط استرس بر روی پرهایشان است. با اینکه خطوط استرس یک مشکل جدی محسوب نمی‌شوند، حاکی از وجود مشکلاتی هستند که در زندگی پرنده خانگی شما وجود دارد. اگر متوجه خطوط استرس در پرنده خانگی خود شدید، در رژیم غذایی، محیط زندگی، برنامه بازی و روابط اجتماعی او تجدیدنظر کنید. اگر فکر می‌کنید می‌توانید به بهبود او کمک کنید، دست به کار شوید و تمام تلاش خود را برای بهبود او به کار ببرید.

اجبار به حرف زدن

در صورت مشاهده هرگونه علائم بیماری، پرنده را به سرعت نزد دامپزشک ببرید. در این مواقع، دانستن تاریخ و زمان شروع بیماری، وضعیت اشتهای پرنده، وضعیت دفع فضولات، تنفس پرنده و مواردی از این قبیل برای دامپزشک مهم است؛ پس به این موارد توجه کنید و آنها را به خاطر بسپارید.  برای اینکه پرنده‌تان لب به سخن بگشاید، از روش‌هایی مثل گرسنه نگه داشتن او استفاده نکنید چون نه تنها نتیجه مثبتی ندارد بلکه موجب افسردگی پرنده و بیماری خواهد شد.

تلوزین

تلوزیرون یکی دیگر از دلایل افسردگی طوطی‌ سانان می‌باشد. چون پرنده ای مثل کاسکو به امواج رادیویی مخصوصاً تلویزیون حساس می‌باشد و باعث عصبی‌ شدن پرنده می‌شود. بعضی افراد به اشتباه پرنده را جلوی‌ تلویزیون می‌گذارند تا سرگرم شود که این کار برای پرنده مضر است حتی در نزدیکی پرنده بهتر است با موبایل نیز صحبت نشود.

تلوزیون و طوطی

تلوزیون و طوطی

مکان نگهداری پرندگان

در منزل بهتر است مکان نگهداری پرنده یک متر بالاتر از سطح زمین و همچنین در گوشه‌ای از منزل یا کنار دیوار باشد. در این صورت حیوان احساس امنیت بیشتری می‌کند. دلایل متعدد دیگری نیز در پرکنی کاسکو مؤثر است که در مقاله های آینده توضیح داده‌می‌شود. در شرایطی نیز حیوان باید تحت درمان دارویی زیر نظر دامپزشک به مدت چند ماه قرار بگیرد که از داروهای ضدافسردگی و آرام‌بخش استفاده می‌شود. خاطرنشان می‌شود پرکنی طوطی‌ سانان مخصوصاً کاسکو نیاز به درمانی طولانی مدت و صرف وقت زیادی دارد پس باتوجه به این نکاتی که گفته شد ما تا حدودی می‌توانیم از این بیماری جلوگیری کنیم.

درمان افسردگی طوطی

جهت درمان و پیشگیری از افسردگی های طوطی، گشت گذار و ابراز محبت فراوان و بازی کردن با پرنده ( نظیر یک جفت برای او )، اغلب موثر ترین برنامه خواهد بود. البته به یاد داشته باشید که بیشتر این افسردگی ها در فصل جفت گیری و تولید مثل بروز می کنند. برای درمان افسردگی طوطی و یا دیگر پرندگان بهتر است که از متخصصین مشاوره دریافت کنید. چنانچه نیاز به مشاوره دارید در پنل کاربری خود تیکت ثبت کنید تا متخصصین ما مشگل شمارا حل کنند

شاید از این مقالات لذت ببرید

مسافرت با طوطی (باید ها و نباید ها)

ترسیدن طوطی + راه درمان

کاسکو سخنگو + معرفی انواع طوطی سخنگو